Jak przygotować mieszkanie do skutecznej Dezynsekcji?
Dezynsekcja Pluskiew w praktyce – Odpluskwianie
Zwalczanie Pluskiew Śląsk – mgr Łukasz Bula – Entomolog
a) Wszystkie rzeczy materiałowe z łóżka i jego najbliższej okolicy do 1 m pakujemy do worków, z których wszystko po zabiegu będziecie na spokojnie wyciągali bezpośrednio do pralki i prali w temp. powyżej 60 stopni, bo tylko taka temperatura zabija pluskwy i inne owady. Nie można ładować dużo do bębna – tak, aby temperatura dotarła do samego środka materiałowej kulki w bębnie. To, czego nie da się wyprać zanosicie do pralni chemicznej, traktujecie parownicą lub wrzątkiem z czajnika albo wyrzucacie do kosza. Kołdry puchowe, lub inne rzeczy których nie da się wyprać? Taka sama procedura. Ubrania w szafach zostawiamy, nie ruszamy tego. W szafach pluskiew nie ma (chyba, że pluskwy chodzą już po całym mieszkaniu od miesięcy). Interesuje nas tylko najbliższa okolica łóżka (odcinek do 1 m) – to właśnie tam zagnieżdżają się pluskwy w przypadku średnio zainfekowanych pomieszczeń. Zabawki, które były pod łóżkiem dajemy np. do brodzika/wanny i zalewamy/płuczemy ciepłą wodą. Należy spać w pomieszczeniu, w którym były pluskwy w tym samym dniu, w którym był wykonywany zabieg dezynsekcyjny. Pluskwy muszą czuć się bezpiecznie (pozornie), dochodzi do tego kiedy człowiek wytwarza dwutlenek węgla, który je wabi w nocy. Wychodząc z kryjówek, wchodzą na preparat i się trują. Robię tak od lat i jest to metoda SKUTECZNA. Zaraz po zabiegu, śpimy pod wypranymi, świeżymi pościelami/kołdrami/kocami, aby nie wnieść z powrotem do pokoju pluskiew, które spały z Wami przed moim przyjazdem.
b) Kolejno należy rozczłonkować łóżka i rozstawić elementy po pokoju, abym mógł wszystko bardzo dokładnie spryskać z każdej strony. Samo łóżko stawiamy do pionu (wertykalnie) pod sufit tak, abym mógł spryskać również podstawę łóżka i nogi, całe dookoła wzdłuż i wszerz. Preparat ma tendencję do ociekania, więc dobrze jest podłożyć na sam dół ręcznik lub koc – tak żeby preparat się zatrzymał na nim a nie na panelach – czyli po prostu stawiacie łóżko na ręczniku, kocu lub prześcieradle. Proszę nie używać folii, jest za lekka i nie wpija roztworu. Ułóżcie wszystko tak, abym mógł swobodnie przechodzić pomiędzy elementami. To bardzo WAŻNY punkt przygotowania!
c) Później odkręcacie listwy przypodłogowe, ale tylko te, które bezpośrednio stykają się z łóżkiem/wersalką (najczęściej 2 listwy) – nie ma konieczności odkręcania listew w całym pokoju, a tym bardziej w całym mieszkaniu. Ma to na celu wpuszczenie preparatu w ulubione miejsca przebywania pluskiew. Proszę te szczeliny za listwami solidnie odkurzyć.
d) Następnie należy bardzo dokładnie pozamiatać, odkurzyć i wymyć wszystkie podłogi. To bardzo ważne, ponieważ środki biobójcze lepiej działają i dłużej utrzymują się na powierzchniach odtłuszczonych, tam gdzie nie ma brudu i kurzu. Worek z odkurzacza wyrzucamy, a rurę przelewamy 3 razy gorącą wodą w wannie lub brodziku. Otwarty odkurzacz później potraktuję chemią.
e) Na koniec warto zdjąć ze ścian obrazy, grafiki i ramki – za nimi często siedzą pluskwy w bardziej zapluskwionych mieszkaniach – ustawcie je tak w pokoju, abym mógł spryskać tył (plecy) tych rzeczy.
f) Proszę położyć na podłogę wazoniki i inne rzeczy, które mógłbym zdmuchnąć podczas zabiegu – moje urządzenie jest silne, podmuch jest duży – nie chcemy żeby coś się uszkodziło. Telewizory i monitory nakrywamy ręcznikiem lub kocem.
g) Proszę o podłączenie do prądu jednego przedłużacza w przedpokoju (im dłuższy tym lepszy) – tak, aby podczas zamgławiania nie było konieczności przepinania się pomiędzy gniazdkami. Mój zamgławiacz ULV jest na prąd – korzysta z normalnego zasilania.
h) Kuchnia – Produkty spożywcze, deski do krojenia, noże, łyżki – chowamy do szafek. Ekspres do kawy i Thermomix nakrywamy ręcznikiem.
i) Toaleta, Łazienka – Nic nie trzeba robić. Tam nie ma pluskiew, ale zawsze wpuszczam preparat biobójczy pod pralkę, w razie gdyby jakaś pluskwa spadła na podłogę w trakcie wsadzania rzeczy materiałowych do bębna przed praniem.
j) Jedno okno w każdym pomieszczeniu ustawiamy na mikrouchył (najczęściej klamka po skosie). Ma to na celu odprowadzenie wilgoci z powietrza po zabiegu.
k) W sezonie grzewczym wszystkie kaloryfery odkręcamy na maksimum. To działanie ma doprowadzić do jak najszybszego wykluwania się nimf pluskiew z jajeczek. Kiedy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej 21 stopni terminowość metaboliczna i lęgowa pluskiew się wydłuża, a tego nie chcemy 🙂
Więcej informacji na stronie:
https://pluskwydezynsekcja.pl/
Pozdrawiam, mgr Łukasz Bula
Ekspert w dezynsekcji pluskiew
Zwalczanie Pluskiew Śląsk
tel: 791-366-158